طراحی دوش هوا(ایرشاور)_گروه مهندسین موفق

مقدمه

از دوش هوا برای زدودن ذرات آلاینده‌های انباشته شده روی تجهیزات و کارکنان استفاده می‌شود، دوش هوا قبل از محیط اتاق تمیز یا کلین روم در ابعاد و اندازه های مختلفی تعبیه می‌شود. آلودگی‌هایی مانند ذرات گرد و غبار یا دیگر آلاینده‌های اضافی باقیمانده روی فرد پاک می‌شود.

هوای موجود در چندین جهت دمیده می‌شود و در بعضی مدل‌ ها سرعتی بالاتر از ۲۵ متر بر ثانیه دارد. از دیگر تجهیزات ضروری اتاق تمیز می توان به دریچه‌های انتقال آزمایشگاه، سیستم‌های گرمایشی، سیستم های تهویه مطبوع(HVAC) و واحدهای هواساز اشاره کرد.

دوش‌های اتاق تمیز در حال حاضر به گونه‌ای به روز شده است که با تجهیزات کنونی همخوانی داشته باشد و بتوان آن را مستقیماً روی زمین قرار داد و راه‌اندازی کرد. دوش‌های هوا به صورت یک جهته، دو جهته و سه جهته طراحی می‌شوند.مهندسین ما در گروه مهندسین موفق سیستم دوش هوا را طوری طراحی و اجرا میکنند تا تعداد ذرات معلقی که توسط کارکنان یا اشیاء داخل اتاق تمیز جابجا می‌شود،به حداقل برسد.

آلودگی اتاق تمیز

آلودگی محیط اتاق تمیز باعث اختلال در روند کاری در فضا میشود. حتی مقدار اندکی آلودگی که به نظر ناچیز است، نقص‌های زیان باری را در پی خواهد داشت.دو نوع آلودگی سطحی که نقص‌های کشنده‌ای را در مدارهای الکتریکی ایجاد می‌کند عبارت است از: ذرات معلق و آلاینده‌های فیلمی.

ذرات معلق

ذرات معلق مانند گرد و غبار ،جامد هستند و از طریق نشست خشک روی سطوح می‌نشیند. ذرات معلق به کوچکی ۰٫۳ میکرون عامل نقص‌هایی در روند تولید محصول هستند و باید از محیط کنترل شده خارج شوند.

آلاینده‌های فیلم

آلاینده‌های فیلمی مواد هوابردی هستند که روی سطوح جمع می‌شوند و پوشش نازکی را تشکیل می‌دهند. بخارات، دود و گرد و غبار بلند شده از سطوح خاکی از جمله این آلودگی ها محسوب می‌شوند. آلاینده‌های فیلمی به نازکی ۱۰ نانومتر ویژگی‌های سطحی را تغییر می‌دهند و اختلالاتی را در تراشه یا ویفر ایجاد می‌کنند.

عملکرد دوش هوا

ورود کارکنان به محدوده فعالیت بزرگترین عامل آلودگی در کلین روم محسوب می‌شود، بنابراین دوش هوا به گونه‌ای طراحی می‌شود که احتمال آلوده شدن محیط کنترل شده به حداقل برسد. دوش هوا واحدی مستقل و مجهز به درهای هم‌بند، تصفیه شونده با فیلتر HEPA، دمنده و کنترل کننده برنامه پذیر (PLC) یا دیگر واحدهای کنترل است.

doosh2

دمنده

دمنده دوش هوا برای گردش دادن جریان هوای با سرعت بالا در نازل‌ هوا، دریچه‌های برگشت هوا و فیلتر هپا به کار برده می‌شوند. دمنده جریان هوای سریعی را تولید می‌کند که به عنوان عامل تمیز کننده عمل می‌کند و البسه کارکنان را کاملاً تمیز می‌کند.

dosh3

فیلتر HEPA

فیلترهای ذرات معلق با راندمان بالا (HEPA) و فیلترهای با نفوذپذیری پایین اولپا (ULPA) برای جدا کردن ذرات بزرگتر از ۰٫۳ میکرومتر طراحی می‌شود. فیلترهای هپا در زدودن ذرات ۰٫۳ میکرومتری و بزرگتر بازدهی ۹۹٫۹۹ درصدی دارند. فیلترهای اولپا در زدودن ذرات ۰٫۱۲ میکرومتری و بزرگتر بازدهی ۹۹٫۹۹۹۵ درصدی دارند. چنانچه یک  فیلتر در اول قرار داده شود، فیلترهای هپا و اولپا سال‌ها به خوبی در اتاق تمیز کار خواهند کرد. به علاوه چون به مرور زمان ظرفیت جریان هوا کاهش و فشار استاتیک افزایش می‌یابد، فیلترهای هپا و اولپا در اثر بارگیری کارآمدتر می‌شوند.

معیارهای انتخاب

دوش هوا بخش الحاقی اتاق رختکن کلین روم است. برای این که بتوانید دوش هوای مناسب را انتخاب کنید، باید هندسه، ابعاد، مواد ساخت و استانداردها یا ضروریات را در نظر بگیرید.

هندسه

نوع یا هندسه دوش هوا شکل و سطح لازم را مشخص می‌کند. هدف از استفاده از دوش هوا این است که چرخ‌ها، تدارکات و یا کارکنان در نهایت ایمنی وارد اتاق تمیز (clean room) شوند. انواع یا هندسه‌های رایج دوش هوا عبارت است از: چرخ‌دار، یک دره، صاف، تونلی، ال شکل، اس شکل، یو شکل و سه دره.

ساده‌ترین طراحی‌ها مانند دوش هوای یک دره زمانی کفایت می‌کند که کارکنان و وسایل مستقیماً از دوش هوا وارد کلین روم نشوند.

Capture

ابعاد

ابعاد دوش هوا با توجه به محدودیت‌های فضایی انتخاب می‌شود. این ابعاد معمولاً با توجه به ارتفاع، عرض و طول کلی مشخص می‌شود.

doosh5

مواد مورد استفاده در ساخت دوش هوا

دوش هوا از مواد مختلفی مانند استیل، استیل ضد زنگ، آلومینیوم و پلاستیک یا لمینت پلاستیکی ساخته می‌شود. ماده مناسب برای ساخت دوش هوا با توجه به ضروریات دوش هوا انتخاب می‌شود.

استیل ضدزنگ در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم است و درجه تحمل فشار آن بالا است. اگر چه کیفیت‌های بسیاری در دسترس است، اما اکثر استیل‌های ضدزنگ را نمی‌توان به اندازه کربن استیل (فولاد کربنی) سخت کرد. آلومینیوم عنصری فلزی به رنگ سفید نقره‌ای یا مایل به آبی، چکش خور، شکل پذیر و سبک با هدایت گرمایی و الکتریکی مناسب، انعکاس‌پذیری بالا و مقاوم در برابر اکسیداسیون یا ترکیب با اکسیژن است. پلاستیک یا لمینت پلاستیکی موادی فراوری شده، سنتزی یا آلی هستند که عمدتاً پلیمرهای ترموپلاستیک یا ترموست با وزن مولکولی بالا هستند.

برای اطلاع از دیگر تجهیزات ضروری اتاق تمیز مانند دریچه‌های انتقال آزمایشگاه، سیستم‌های گرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) و واحدهای هواساز به سایت ما https://www.shahrjerdi.ir مراجعه نمایید یا از طریق شماره‌های 09121612959 _ 02634517863 با ما تماس حاصل فرمایید.

6 دیدگاه برای “طراحی دوش هوا(ایرشاور)_گروه مهندسین موفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *