سردخانه آمونیاکی

 

سردخانه آمونیاکی

اساس کار سیستم تبرید (سردخانه) آمونیاکی

مقدمه

سردخانه: به مجموعه ساختمان یا فضای تعریف شده با تاسیسات نصب شده گفته میشود که در آن شرایط لازم جهت نگهداری محصولات نظیر محصولات کشاورزی ـ مواد غذایی ـ گل و گیاه و یا کالاهای نیازمند نگهداری دمای پایین از هر جهت از نظر دما، رطوبت و هوا … به طور مصنوعی وجود دارد.

سیستم های تبرید در سردخانه از نظر روش تغذیه اواپراتور به دو دسته کلی تقسیم میشود:

۱. سیستم( DX( Direct Expantion
در این سیستم به قدری مایع مبرد توسط شیرانبساط به اواپراتور تغذیه میشود که با توجه به بار برودتی روی اواپراتور، کل مایع مبرد ورودی به اواپراتور تبخیر شده و خروجی اواپراتور بخار مبرد سوپرهیت شده میشود.

۲. سیستم Liquid overfeed یا Liquid circulation:
در این سیستم مایع مبرد چند برابر مقدار مورد نیاز به اواپراتور تغذیه میشود به طوری که درون اواپراتور در ماکزیمم بار برودتی مثلا یک چهارم مایع تبخیر میشود و خروجی اواپراتور مخلوطی از مایع و بخار است.

مزایای سیستم Liquid Overfeed

1-استفاده موثر از سطح انتقال حرارت کویل به دلیل توزیع مناسب مایع مبرد در اواپراتورها و اینکه سطح داخلی کویل کاملا با مایع مبرد مرطوب شده است(wetted surface)  انتقال حرارت در اواپراتور افزایش یافته و ظرفیت آن 10 تا 15 درصد افزای می یابد.

در سیستم انبساط مستقیم ، جهت جلوگیری از ورود مایع مبرد به کمپرسور بخار مبرد در انتهای کویل اواپراتور سوپر هیت می شود که 5 تا 15 درصد سطح کویل جهت سوپر هیت کردن بخار مبرد اختصاص داده می شود. در این قسمت از کویل اواپراتور به دلیل سوپر هیت شدن بخار مبرد ، اختلاف دمای مبرد و سیال خنک شونده کاهش یافته و همچنین ضریب انتقال حرارت بخار سوپر هیت کمتر از مایع در حال تبخیر است. بنابراین در تقریبا 10 درصد سطح حرارتی کویل انتقال حرارت چندانی انجام نمی شود. در سیستم Liquid Overfeed به دلیل عدم سوپر هیت شدن بخار مبرد، دمای تمام سطح حرارتی کویل تقریبا ثابت بوده و کل سطح کویل اواپراتور صرف تبخیر مبرد و جذب حرارت نهان می شود که نتیجه آن افزایش عملکرد اواپراتور است.

2-محافظت کمپرسور از ضربات مایع
وجود مخزن سپراتور باعث می شود که مایع مبرد به خوبی از بخار مکش جدا شده و وارد کمپرسور نشود.

3-ایجاد سوپر هیت کم در بخار مکش کمپرسور
به دلیل نزدیک بودن کمپرسور به مخزن سپراتور، طول لوله مکش کوتاه بوده و در نتیجه بخار مکش کمپرسور به میزان کمی سوپرهیت می شود. کم بودن سوپر هیت بخار مکش باعث کاهش دمای تخلیه کمپرسور، جلوگیری از شکست (breakdown)، کاهش فرار روغن از کمپرسور و کاهش رسوب در کندانسور می شود.

4-تغییرات فشار تقطیر که به دلیل تغییر شرایط جوی در طول سال ایجاد می شود تاثیری بر تغذیه مبرد به اواپراتورها ندارد.

5-در سیستم انبساط مستقیم ، مایع مبرد خروجی از کندانسور مستقیما به شیر انبساط که در ورودی اواپراتور نصب شده تغذیه می شود.به دلیل تغییرات شرایط جوی در طول سال، فشار تقطیر و در نتیحه فشار مایع مبرد در پشت شیر انبساط تغییر کرده که این امر موجب تغییر ظرفیت شیر انبساط و تغذیه اواپراتور می شود. ولی در سیستم Liquid Overfeed پمپ مبرد همواره فشار ثابتی را تامین می کند، فشار مایع مبرد در پشت شیر کنترل اواپراتور در طول سال تقریبا ثابت بوده و تغییر فشار تقطیر تاثیر چندانی بر تغذیه مبرد به اواپراتور ها ندارد.

6-گاز Flash ایجاد شده در اثر انبساط مبرد از فشار بالا به فشار پایین سیستم ، در سپراتور از مایع مبرد جدا شده و به کمپرسور مکش می شود. این امر باعث می شود که اولا گاز Flash وارد اواپراتور نشده ایجاد افت فشار در اواپراتور نکند و نیز مبرد ورودی به اواپراتور به صورت 100 درصد مایع باشد.
روغنی که همواره گاز داغ خروجی از کمپرسور فرار کرده و وارد سیستم شده است در سپراتور از مایع مبرد جدا شده و روغن کمی به اواپراتورها وارد می شود.

معایب سیستم Liquid Overfeed:

موارد زیر می تواند جز معایب این سیستم باشد که البته بیشتر در مورد سیستم های کوچک قابل توجه است ودر سیستم های با ظرفیت بالا، افزایش ظرفیت و راندمان باعث کم اهمیت شدن معایب می شود:

1-به دلیل تغذیه اضافی مبرد به اواپراتورها، میزان شارژ مبرد بیشتر بوده و همچنین قطر لوله رفت و برگشت به اواپراتورها بزرگتر باشد که نتیجه آن افزایش هزینه لوله کشی و عایقکاری است.
2-هزینه های مصرف انرژی و نگهداری پمپ مبرد.
3-اجرای سیستم Liquid overfeed با تراکم دو مرحله ای در سیستم آمونیاکی

این توضیحات ساده و پایه ای از عملکرد سیکل آمونیاک است ولی در عمل آرایش های مختلفی از لوله کشی را اجرا می کنند.در سیستم liquid overfeed، از هر مبردی مثل فریون یا آمونیاک میشود استفاده کرد.تنها به دلیل هزینه اولیه بالا معمولا در ظرفیت های بالا از این روش تغذیه در اواپراتورها استفاده میشود.و در ظرفیت بالا و سیستم های تبرید صنعتی به دلیل آنتالپی تبخیر بالا و ارزان بودن، از آمونیاک استفاده میشود. معمولا از آمونیاک، با این روش تغذیه اواپراتور استفاده میشود که به سیستم تبرید آمونیاکی معروف است.

ما برای شما چه می کینم !؟

خدمات گروه مهندسین موفق به شما

مشاوره کاملاً رایگان

برآورد تناژ کاملاً رایگان

برآورد  اولیه  قیمت  رایگان

امکان سنجی و طراحی بر اساس نوع کاربری و مقادیر مورد نیاز

ساخت ، نصب و راه اندازی با توجه به فضای موجود ( کاملاً سفارشی )

فروش انواع پکیج از قبل ساخته شده صنعتی و نیمه صنعتی

توانمندی در ساخت

سرد خانه های ثابت و متحرک

 سرد خانه زیرصفر و بالای صفر

تونل انجماد

سرد خانه میوه و گوشت

انبارهای دارو و بانک خون

ترمیم و عایقکاری فضاهای های موجود

پوشش سالنهای تولید با ساندویچ پانل و پلاستوفوم

تماس مستقیم با مدیر گروه

مهندس مهدی شهرجردی 2959  161  0912

تلفن دفتر مرکزی:02634517863

wordpress theme