• نمونه مدل سازی پایپینگ چیلرهای تراکمی موتورخانه مرکزی پروژه زیتون با نرم افزار REVIT

BIM یعنی چه ؟

 BIM مخفف عبارت (Building Information Modeling) است به زبان آمیانه یعنی مدل سازی اطلاعات ساختمان .مدل سازی اطلاعات ساختمان فرآیندی است هوشمند به روش سه بعدی که به مهندسان معماری ,سازه،مکانیک و الکترونیک این امکان را میدهد تا ساختمان ها را بصورت هماهنگ طراحی و مدیریت کنند.
چگونه مدیریت کنند ؟

هنگامی که نقشه های معماری فاز 1 یک پروژه آماده میشود . این نقشه ها در اختیار مهندسان مکانیک و برق و سازه قرار میگیرد تا نسبت به طراحی آنها اقدام شود . بدیهی است هر دسته از مهندسان حین طراحی الزاماتی از قبیل داکت ها ، بازشو ها و زیرساخت ها را جهت تهیه نقشه های اجرایی در طرح های خود لحاظ خواهند کرد .
در روش های سنتی میبایست پس از هر دوره طراحی جلسات هماهنگی متعدد فی مابین گروه مهندسین برگزار میشد ، تا پیرامون الزامات مورد نیاز بحث و تبادل نظر انجام میشد . در نهایت همه گروه ها میبایست جهت تغییرات مصوب نسبت به ویرایش و اصلاح نقشه های قدیمی اقدام می کردند . در نهایت نقشه های نهایی را تهیه و ارائه می نمودند .
قطعا سیر تکامل این روش مشمول زمان میشد . معمولا کارفرما ها تمایل دارند تا در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب برسند . در روش طراحی مدرن با BIM مهندسان از نرم افزارهای پیشرفته و به روز شده ای استفاده میکنند . در نتیجه کار طراحی بصورت گروهی و همزمان انجام می شود . یعنی کلیه نقشه ها در یک پروژه به یکدیگر لینک شده و تمامی افراد گروه طراحی همزمان بر روی آخرین نسخه های ویرایش شده نقشه ها فعالیت خود را ادامه میدهند .

لذا مدیریت طرح بصورت آنی و در هر لحظه بر روی کلیه فرآیند طراحی بسادگی و با جزئیات بالا امکان پذیر خواهد بود . نکته جالب اینکه گروه های طراحی مستقل از مکان مشترک میباشند . حتی ممکن است تیم طراح معماری یا مکانیک در کشوری دیگر مشغول طراحی باشد . ولی با اتصال به اینترنت همزمان مشغول طراحی بر روی نسخه نهایی هستند. 

نرم افزار بسیار هوشمندانه در هر بازه ای از فرآیند طراحی قادر به (مدیریت منابع مالی) MTO ،تهیه لیست اقلام و مصالح ، (مدت زمان) با رعایت پیش نیازها و … میباشد .

طراحی همانند – اجرا As – Built) یکی از بزرگ ترین دستاورد های مدل سازی ساختمان (BIM) است . طراحی پروژه کاملا مبتنی بر واقعیت و فیزیک ساختمان است . 


نمونه ای از طراحی قسمتی از پایپینگ یک پروژه با نرم افزار REVIT bim


 

ما برای شما چه میکنیم ؟

 

محاسبات دقیق طبق آخرین استانداردها جهانی

تجسم طرح

تجزیه و تحلیل ساختمان

مرور مراحل ساخت و کمک به طراحی

متره مصالح و برآورد هزینه قبل از اجرا

کنترل پروژه (برنامه زمان‌بندی و توالی عملیات ساخت)

 دنبال کردن پروژه در حین اجرا

فازبندی اجرا

اجرای سریعتر پروژه

جلوگیری از تداخل اجزا

کاهش دوباره کاری

کاهش هزینه

پویایی طراحی

تغییرات سریع و بدون خطا

تبادل اطلاعات با دیگر نرم افزارها

هماهنگی بین سیستم‌ها

پیاده‌سازی طرح با روش BIM و عملیات کارگاهی

بهره‌برداری و نگهداری

خدمات رایگان :

مشاوره

ارائه جدول مقایسه سیستم ها جهت انتخاب بهینه

تخمین هزینه ها

ارائه طرح و پیشنهاد اولیه در غالب نقشه

تماس مستقیم با مدیر گروه :

مهندس مهدی شهرجردی 2959  161  0912

wordpress theme